İstiridye Mantarı Çorbası Tarifi

Malzemeler

  • Yarım kg. İstiridye Mantarı
  • 1 Su Bardağı Et Suyu
  • 1 Çorba Kasesi Yoğurt
  • Yarım Su Bardağı Un
  • 2 Yemek Kaşığı Tereyağı
  • Tuz
  • Su

 Üzerine Sos İçin:

1 Yemek Kaşığı Salça

1 Tutam Maydanoz

1 Yemek Kaşığı Tereyağı

 

Hazırlanışı:

Öncelikle, mantarları küçük küpler şeklinde doğruyoruz. Yarım kg. tereyağını tencereye koyuyoruz. Tereyağını erittikten sonra küçük küpler şeklinde doğradığımız mantarları ekliyoruz ve kavuruyoruz.

Belirli bir süre mantarların suyunu çekmesini bekliyoruz. Mantarlar suyunu çektikten sonra üzerine et suyunu boşaltıyoruz. Yarım su bardağı kadarda su ilave ediyoruz. Sonrasında tenceremizin kapağını kapatıp pişmeye bırakıyoruz. Ocağımızın ayrı bir tarafında da İstiridye Mantarı Çorbamızın terbiyesini hazırlıyoruz.

Bir çorba kasesi yoğurdun üzerine hazırda bulunan unu boşaltıyoruz ve tuz serpiyoruz. Kıvama gelinceye kadar karıştırıyoruz. Ayrıca terbiyemizin kıvamını biraz açmak için göz kararı soğuk su ekliyoruz. Ocağımızda kaynayan mantarın suyundan biraz alıp terbiyemizi ılıtmak için üstünde gezdiriyoruz. Sonrasında tekrardan karıştırmaya başlıyoruz, biraz karıştırdıktan sonra, çorba tenceremize terbiyemizi boşaltıyoruz.

Evet şimdi terbiyemizi tencereye boşalttık, biraz tuz serpiyoruz ve çorbanın kıvamına göre sıcak su ilave ediyoruz. Bunları da yaptıktan sonra da sürekli karıştırıyoruz. Bir yandan da çorbamızın sosunu hazırlamaya başlıyoruz.

Tereyağını bir tavada eritiyoruz. Erime tamamlandıktan sonra bir yemek kaşığı salçayı ilave ediyoruz, biraz kıvamını açmak için su ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Evet sosumuz da hazır artık. Son olarak, pişen çorbamızı çorba kaselerine boşaltıyoruz, hazır sosumuzu döküyoruz ve ince doğranmış maydanozları serpiyoruz.

Afiyet Olsun.