Peynirli Açma Tarifi

Bohça böreği, kolay yapılışıyla ve güzel tadıyla sizlerin favori hamur işi olmaya geldi. Kolay malzemeleriyle ve kısa zamanda yapılışıyla aceleyle yapmanız gereken anlarda yanıbaşınızda.

Önce, malzemelerden başlayalım. 3 adet yufka, 3 adet yumurta, yarım kilo ıspanak yaprakları, 100 gram beyaz peynir, 1 su bardağı sıvı yağ, 1 kaşık pul biber, 2 kaşık susam ve yeteri kadar tuz.

Öncelikle ıspanak yapraklarını yıkıyoruz ve daha sonra ince ince kıyıyoruz. Daha sonra üzerlerine azıcık bir tuz ekleyerek ovuyoruz. Beyaz peyniri ezdikten sonra ıspanak yapraklarına ekliyoruz ve harç yapıyoruz.

Diğer tarafta, yumurta ve sıvı yağı boza kıvamına gelinceye dek çırpıyoruz. Ardından bir adet yufkayı yayıyoruz. Üzerine hazırladığımız yumurta karışımını sürüyoruz. Bu işlemi yufkanın 3 katı için de uyguluyoruz.

Daha sonra yufkayı bir mezura yardımıyla 20×20’lik kareler halinde kesiyoruz. Bu karelerin içine, en başta hazırladığımız ıspanak harcını ekliyoruz. Daha sonra yufkaları bohça gibi kapatıyoruz.

Bohça böreğimizi hazırladık, şimdi bir tepsiyi yağlıyoruz ve içine yufkalarımızı diziyoruz. Bu yufkaların üzerine yine yumurtalı ve sıvı yağlı karışımdan sürüyoruz.

Susamı da yufkaların üzerine ekledikten sonra pişirme aşamasına geçebiliriz. Fırınımızı 180 dereceye ayarladıktan sonra tepsiyi fırına sürüyoruz ve pembeleştiklerini görene kadar pişiriyoruz. Bohça böreğimiz hazır, servis tabaklarına bölerek sunumunuzu yapabilirsiniz.