Spesiyal Omlet Tarifi

Sabah kahvaltılarınıza renk katacak, son derece basit ve lezzetli bir omlet tarifi.

Malzemeler:

  • 3 adet yumurta
  • Domates
  • Biber
  • Sosis
  • Mantar
  • Rende kaşar ya da beyaz peynir
  • Maydanoz
  • Tuz ve baharatlar
  • Sıvı yağ / tereyağı

Hazırlanışı:

Yumurtalarımızı genişçe bir tabak içerisinde dilediğimiz çeşitli baharatlar ve tuz ekleyerek çırpıyoruz. Omletimizin içinde kullanmak istediğimiz tüm malzemeleri sote yapmak üzere doğruyoruz. Tüm malzemelerimiz pişme sırasına göre (varsa önce soğan, biber, sosis, mantar) tavamıza atıyoruz. Bu bizim iç harcımız olacak.

Harcımız pişmeye yakın bir krep tavasına ya da genişçe ama derin olmayan bir tavaya çırptığımız yumurtalarımızı aynı omlet yapar gibi döküyoruz. Kenarlarından ara sıra ıspatula yardımıyla yanmasını ve yapışmasını engellemek için dürtüklüyoruz. Ayrıca ortasının çiğ kalmasına engel olmak için de bir çatal yardımıyla omletimize küçük delikler açıyoruz. Bu delik açma işlemi sayesinde ortada biriken yumurta akı ve sarısı da pişmiş oluyor. Ancak bu işlemi omletimizin bütünlüğüne zarar vermeden, dikkatli şekilde yapıyoruz.

Omletimiz 2 dk. İçerisinde hazır olmaya başladığında, diğer tavada yaptığımız karışımımızı, omletimizin bir yarısına boşaltıyoruz. Son olarak üzerine rende kaşar ya da beyaz peynir ekliyoruz. İsteğe göre maydanoz da bu aşamada eklenebilir. Tam ortasından hayali bir çizgi geçirdiğimiz omletimizin yarısını üzerine döktüğümüz malzeme ile kaplarken, diğer yarısının temiz olmasına dikkat ediyoruz.

Şimdi işin sihirbazlık kısmına geliyoruz. Bir ıspatula yardımıyla omletimizin temiz olan kenarını, malzeme ile kaplı olan kenarın üzerine nazikçe kapatıyoruz. Bu kapatma işlemi sırasına omletiniz zarar görebilir. Bunun için biraz idmanlı olmak durumundasınız. Bu işlemi aşçılar tavayı elleriyle zıplatarak yaparlar. Ayrıca kenarından hafifçe kıvırıp, bir tabağa alıp, sonra tekrar tavaya koymayı da deneyebilirsiniz. Bu esnada elinizi yakmamaya dikkat edin.

Şayet omletinizi yakmadan, zarar vermeden çevirebildiyseniz en eğlenceli kısıma geldik. Karşınızda yarım ay şeklinde duran ve kenarından malzemeler fışkıran bir omlet var. Omletin düz kenarı yukarı bakacak şekilde servis tabağına alıyoruz. Üzerine maydanoz, zeytin, domates, salatalık, mayonez gibi yardımcı ekipmanlarımıza gülen bir yüz çizebilir, ya da dilediğimiz gibi süsleyip, servis edebiliriz.